درباره عمل لازک

عمل لازک ؛ از تکنولوژی لیزر برای درمان خطاهای انکساری از قبیل دور و نزدیک بینی بهره می برد. به طور کلی عمل لازک ، برای افرادی که جهت انجام جراحی لیزیک ، واجد شرایط نمی باشند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

اگرچه جراحی لازک ، یک درمان بسیار موفق برای مشکلات چشمی می باشد ؛ اما لازم به ذکر است که زمان مورد نیاز برای ریکاوری آن ، در مقایسه با دیگر انواع جراحی های درمان چشم ؛ به میزان قابل ملاحظه ای طولانی تر است.

عمل لازک چیست ؟

عمل لازک ، بر روی میلیون ها نفر در سراسر دنیا انجام شده است. این تکنیک برای درمان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می گیرد و از طریق شکل دهی مجدد قرنیه ( بخش شفاف واقع در جلوی چشم ) منجر به اصلاح عیوب انکساری چشم می شود.

در جراحی لازک ، خارجی ترین لایه بیرونی بسیار نازک قرنیه ( اپی تلیوم ) ، به آرامی و با ملایمت شل می شود و با بکار گیری محلول الکل رقیق در سطح چشم ، به یک طرف حرکت داده می شود.

بدین ترتیب امکان دسترسی به بافت زیرین قرنیه که تحت عنوان بافت بنیادی چشم نیز خوانده می شود ، فراهم می گردد.

سپس این بخش با استفاده از یک پرتو خنک نور ماوراء بنفش از یک لیزر اکزایمر ، تغییر شکل داده می شود.

وقتی شکل دهی به پایان رسید ، لایه اپی تلیوم دوباره به موقعیت قبلی خود باز می گردد و یک لنز چشمی ” بانداژ ” بر روی چشم قرار داده می شود تا به اپی تلیوم اجازه بهبود و اتصال مجدد به قرنیه را بدهد.

عمل لازک

آیا من کاندید ایده آلی برای عمل لازک هستم ؟

مثل دیگر انواع جراحی های لیزری چشم ، در این جراحی نیز برخی الزامات وجود دارد که باید قبل از تعیین واجد شرایط بودن بیمار ، محقق گردند که عبارتند از :

 • سن : بیماران کمتر از 18 سال ، برای عمل لازک واجد شرایط در نظر گرفته نمی شوند و بعضی کلینیک ها حتی درمان افراد کمتر از 21 را نیز رد می کنند. زیرا افراد جوان به ندرت عینک طبی ثابت دارند و همین امر جراحی چشم با لیزر را بی اثر می نماید.
 • عینک طبی : عینک طبی باید حداقل برای 12 ماه قبل از جراحی به طور دائم استفاده شود. لازک می تواند افراد دارای عینک طبی با شماره 3.00- تا 2.00+ را درمان کند.
 • قرنیه نازک : افرادی که دارای قرنیه های نازک یا شیب دار هستند ، برای دیگر انواع جراحی چشم مثل لیزیک گزینه مناسبی نبوده و جراحی لازک ، نتیجه بهتری را در آن ها به وجود خواهد آورد.
 • ورزش های برخوردی : عمل لازک برای افرادی که در ورزش ها و فعالیت های برخوردی از قبیل بوکس شرکت می کنند و چشم های آن ها در معرض خطر آسیب و ضربه دیدن قرا دارد ، گزینه مناسبی به شمار می آید.
 • چشم های خشک : برای افرادی که از چشم های خشک رنج می برند ؛ عمل لازک گزینه مناسبی می باشد چون این روند ، اعصاب قرنیه مسئول تولید اشک را مختل نخواهد کرد.
 • سلامت عمومی : برای انجام عمل لازک ، شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و در چشمان خود بیماری یا عفونتی نداشته باشید.

لازم به ذکر است که زنان باردار و شیرده ، گزینه مناسبی برای انجام جراحی لازک محسوب نمی شوند.

روند جراحی لازک

عمل لازک یک جراحی ساده است که فرآیند انجام آن ، تقریبا 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد. جراحی لازک ، در واقع یک درمان سرپایی می باشد ، بدین معنا که بیمار بعد از تکمیل درمان می تواند به منزل بازگردد.

در ادامه چکیده مرحله به مرحله روند جراحی لازک ، ارائه می شود.

اقدامات قبل از عمل لازک

شما به یک جلسه مشاوره با جراح نیاز خواهید داشت. در این جلسه ، جراح سوالاتی را در خصوص سبک زندگی و تاریخچه چشم های تان می پرسد و یکسری تست ها را برای ارزیابی سلامت چشمان شما انجام می دهد.

جراحی لازک معمولا در صورتی انجام می شود که جراحی لیزیک ، برای درمان مشکلات چشم ؛ مناسب نباشد.

بنابراین جلسه مشاوره قبل از لازک ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

لازم به ذکر است که هزینه درمان نیز در جلسه مشاوره مشخص شده و جراح تاریخ جراحی را برای تان زمان بندی می کند.

همچنین چنانچه از لنز استفاده می کنید ، جراح از شما می خواهد تا قبل از درمان از گذاشتن لنز اجتناب کنید ؛ چون لنزها می توانند شکل قرنیه شما را تغییر داده و جراحی را بی اثر نمایند.

در طول روند جراحی لازک چه اتفاقی می افتد ؟

در ابتدا قطره بی حسی چشمی ، مستقیما در چشم های شما یا در بافت اطراف آن استعمال می شود. ( برای کمک به احساس آرامش در طول جراحی ، گاهی از آرامبخش ملایم نیز استفاده می گردد. )

گیره هایی برای باز نگه داشتن چشم ها مورد استفاده قرار می گیرند و در عین حال ، یک فلپ نازک کوچک با استفاده از ابزاری تحت عنوان ترفین ، بر روی اپی تلیوم قرنیه ایجاد می شود.

سپس یک محلول الکل رقیق به منظور شل کردن اپی تلیوم ، تقریبا برای 30 ثانیه در چشم استعمال خواهد شد.

جراح در این مرحله ، فلپ را به یک طرف حرکت می دهد و سپس لیزر اکزایمر ، در بالای چشم قرار گرفته و برای شکل دادن بافت قرنیه ای که در زیر اپی تلیوم قرار دارد ، مورد استفاده واقع می شود.

وقتی شکل دهی تکمیل شد ؛ فلپ اپی تلیوم ، تغییر موقعیت داده خواهد شد.

بعد از عمل لازک

یک لنز تماسی بانداژ ویژه جهت تسهیل بهبود اپی تلیوم ، بر روی چشم قرار داده می شود.

این لنز به منظور جلوگیری از لمس کردن یا مالش دادن چشم بوده و باید حدودا تا 5 روز بعد از جراحی ، دست نخورده باقی بماند.

توجه داشته باشید که شما نمی توانید بلافاصله بعد از جراحی لازک رانندگی کنید ، بنابراین باید از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید تا بعد از روند جراحی ، شما را به منزل بازگرداند.

به خاطر داشته باشید که شما برای چندین هفته بعد از روند عمل لازک ، باید از قطره های چشمی استروئیدی استفاده کنید. این قطره ها به بهبود چشم ها کمک کرده و از ایجاد عفونت در آن ها جلوگیری می کنند.

دوره نقاهت عمل لازک

زمان ریکاوری برای جراحی چشم لازک ؛ می تواند تا حد قابل ملاحظه ای نسبت به دیگر انواع جراحی چشم با لیزر ، طولانی تر باشد ؛ زیرا فرآیند بهبود ، در این جراحی بسیار کندتر از دیگر انواع جراحی لیزری چشم می باشد.

تقریبا 3 هفته زمان نیاز است تا بیمار بعد از جراحی لازک ، بینایی کاملا بازیابی شده و چشم ها بینایی خود را به طور کامل به دست بیاورند.

مراقبت های بعد از عمل لازک

 • بلافاصله پس از عمل لازک ، ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید ؛ این حس تا چند ساعت بعد از جراحی فروکش می کند و جای نگرانی نیست.
 • حساس شدن چشم ها و این حس که گویی چیزی در آن ها گیر کرده است ، از عوارض بدیهی عمل لازک به شمار می رود ؛ این حس گاهی تا چند روز ماندگار بوده و در نهایت از بین خواهد رفت.
 • حساس شدن به نور شدید که معمولا تا چند هفته بعد از جراحی ادامه خواهد داشت ، یکی دیگر از عوارض احتمالی است که بعد از جراحی لازک ممکن است حادث گردد و امری طبیعی می باشد.
 • استفاده از عینک آفتابی مخصوص بعد از عمل لازک الزامی می باشد ؛ بخصوص در زمان مطالعه ، تماشای تلویزیون ، کارکردن با گوشی موبایل و لپ تاپ و غیره ؛ استفاده از عینک آفتابی می تواند به تسکین درد نیز کمک کند.
 • بعد از عمل لازک ، در چشم ها احساس خشکی خواهید کرد که این خشکی چشم می تواند باعث ایجاد درد شود. پزشک متخصص چشم برای رفع این مشکل ، قطره چشمی تجویز می نماید.
 • تاری دید که گاهی تا چند هفته بعد از جراحی لازک تداوم می یابد ؛ مسئله ای عادی است و به تدریج مرتفع می گردد.
 • حداقل تا یک ماه بعد از عمل لازک و به منظور کاهش خطر ضربه دیدن جدی چشم ها ؛ از شرکت در ورزش های برخوردی خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد از عمل ، باید از دوش گرفتن و شستن موها جهت اجتناب از ورود مواد شیمیایی یا آب به چشم ها پرهیز کنید.

عمدتا افراد می توانند 3 روز بعد از جراحی لازک ، به محل کار خود بازگردند ؛ البته باید اشاره داشت که برای رانندگی کردن باید حداقل 2 هفته دست نگه دارید.