همه چیز درباره جراحی کانتوپلاستی

در جراحی کانتوپلاستی ، گوشه جانبی چشم ؛ یعنی گوشه خارجی چشم ها ( جایی که پلک های بالایی با پلک های پایینی طلاقی پیدا می کنند ) ، اندکی به سمت بالا کشیده شده و در موقعیتی جدید قرار داده می شود.

نتیجه نهایی جراحی کانتوپلاستی ، داشتن چشمانی درشت تر که اصطلاحا به چشمان گربه ای موسوم است ؛ می باشد ؛ این جراحی با استفاده از بیهوشی موضعی یا تزریق درون وریدی انجام می شود.

تکنیک های جراحی کانتوپلاستی

کانتوپلاستی شامل دامنه ای از تکنیک ها می باشد که عبارتند از :

 1. کانتوپلاستی جانبی : کانتوپلاستی جانبی می تواند افتادگی پلک های پایینی را درمان کرده و چشم ها را از حالت خواب آلودگی خارج کند. کانتوپلاستی جانبی در واقع ، به شکل دهی گوشه خارجی چشم ها می پردازد.
 2. کانتوپلاستی آسیایی : کانتوپلاستی آسیایی باعث می شود که چشم ها بازتر به نظر رسیده و همچنین حالت خواب آلودگی چشم ها ، کاهش یابد.
 3. اپی کانتوپلاستی : اپی کانتوپلاستی ، یک تکنیک جراحی است که گوشه داخلی چشم ها را تغییر داده و دوباره شکل می دهد.
 4. ترکیب تکنیک های کانتوپلاستی : ترکیب تکنیک های کانتوپلاستی را می توان برای دست یافتن به یک شکل پلک خاص ، مورد استفاده قرار داد.

جراحی کانتوپلاستی

مزایای عمل کانتوپلاستی چیست ؟

 • این جراحی ؛ ماهیچه هایی که پلک های بالایی و پایینی شما را به یکدیگر متصل می نمایند ، محکم می کند ( این ماهیچه ها با بالا رفتن سن، ضعیف می شوند )
 • تکنیک کانتوپلاستی ؛ قادر است نتیجه جراحی های قبلی انجام شده بر روی چشم های شما را که برایتان خوشایند نبوده اند ، بهبود بخشد ( مثل بلفاروپلاستی ترمیمی برای درمان جراحی پلک پایین )
 • این جراحی ، مشکلات اکتروپیون و انتروپیون را درمان می کند.
 • به خوبی از قرنیه و سطح چشم شما ، مراقبت می کند.
 • کانتوپلاستی می تواند از عضله چشمی پشتیبانی کرده و ظرفیت روان سازی مجرای اشکی را نیز بازیابی نماید.

چه افرادی کاندید ایده آل برای جراحی کانتوپلاستی هستند ؟

 • آیا شما پلک های افتاده ای دارید که باعث می شود چهره تان خسته بنظر برسد ؟
 • آیا دید شما به دلیل شل بودن پوست پلک بالایی ، دچار مشکل شده است ؟
 • آیا زیر چشم های شما پف کرده است و رسوبات چربی در زیر چشمان تان تجمع پیدا کرده است ؟
 • آیا از موقعیت هایی از قبیل انتروپی و اکتروپی رنج می برید ؟
 • آیا در اطراف پلک های پایینی شماپوست اضافی و چین و چروک هایی وجود دارد که باعث می شود چهره شما پیر تر از سن تان بنظر برسد ؟
 • آیا دوست دارید چشمان درشت تر یا به اصطلاح چشمان گربه ای داشته باشید ؟

اگر پاسخ تان به هریک از سوالات فوق مثبت است ، داوطلب ایده آلی برای جراحی کانتوپلاستی به شمار می آیید.

تفاوت بین کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی چیست ؟

کانتوپلاستی ( جراحی چشم گربه ای ) و بلفاروپلاستی ( جراحی پلک ) ؛ هر دو مجموعه مزایای منحصر به فرد خود را داشته و به جوانسازی کل چهره بیمار کمک می کنند.

با این وجود ، درک تفاوت های بین این دو فرآیند جراحی ؛ به منظور تعیین موثر بودن هریک از آن ها در دستیابی به اهداف شخصی ، حائز اهمیت است.

بلفاروپلاستی ، اغلب به عنوان یک روند ضد پیری در نظر گرفته شده و می توان آن را برای ارتقاء دادن پلک های بالا و پایین از طریق تکنیک های مختلف مورد استفاده قرار داد.

بیشتر اوقات بلفاروپلاستی ، شامل پیرایش و برداشتن پوست اضافی پلک بالا و برداشتن چربی پف کرده زیر چشم جهت خلق ظاهری جوان تر و شاداب تر انجام می گیرد.

از طرف دیگر کانتوپلاستی ، معمولا در بیماران جوانی انجام می شود که مایل به درشت تر کردن چشم ها و داشتن چشم هایی روباهی یا بادامی می باشند.

با این وجود ؛ بیماران در تمام سنین می توانند از بلفاروپلاستی ، کانتوپلاستی یا هر دو بهره مند شوند.

در واقع بسیاری از بیماران در طول یک جلسه جراحی ؛ به منظور صرفه جویی در هزینه ها و دستیابی به نتایجی جذاب تر ، قرار گرفتن تحت چند اعمال زیبایی صورت و چشم را بر می گزینند.

روندهای رایج قابل اجرا همزمان با جراحی چشم گربه ای عبارتند از :

 • لیفت ابرو
 • بلفاروپلاستی
 • تزریق فیلرها
 • تزریق بوتاکس

جراحی کانتوپلاستی

روند جراحی کانتوپلاستی چگونه است ؟

در طول روند کانتوپلاستی که اغلب با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود ؛ جراح و متخصص چشم ، از برش بسیار کوچکی برای بالا کشیدن گوشه خارجی چشم ها در نقطه ای که بخش بالایی و پایینی چشم به هم می رسند استفاده می کند.

معمولا یک برش ریز در گوشه خارجی چشم به جراح اجازه می دهد تا به ساختارهای پایه از قبیل تاندون کانتال دست پیدا کند.

جراح با دقت ، تاندون را برش داده و آن را کشیده و در موقعیت بالاتری قرار می دهد.

سپس قبل از بستن برش ، آن را با بخیه محکم می کند.

کانتوپلاستی یک جراحی نسبتا سریع بر حسب زمان جراحی بوده و در بیشتر بیماران ، 1 تا 2 ساعت طول می کشد. دوران نقاهت این جراحی نیز نسبتا کوتاه است ، البته طول دوره نقاهت در در بیماران مختلف ، متغیر است.

توجه داشته باشید که ممکن است جراح شما جهت دستیابی به بهترین نتایج ، انجام این جراحی را با درمان های تلفیق کند.

ترکیب سایر گزینه های جراحی با جراحی کانتوپلاستی ، به یکسری از فاکتورها وابسته است که عبارتند از :

 • آناتومی صورت
 • ژنتیک
 • سبک زندگی
 • پیرشدن و شلی پوست
 • پلک ها و ابروهای افتاده
 • موقعیت پلک
 • ترمیمی بودن یا نبودن روند جراحی

به طور کلی جراح و متخصص چشم در طول عمل کانتوپلاستی، ماهیچه را از داخل پلک برش داده و گوشه خارجی چشم را تنظیم می کند.
همچنین در این تکنیک ؛ محل تلاقی پلک ها توسط جراح ، بالا کشیده می شود تا گوشه بیرونی چشم نسبت به گوشه داخلی آن ، اندکی بالا رفته و شکل بادامی پیدا کند.

طول دوره نقاهت بعد از کانتوپلاستی

همان طور که اشاره نمودیم ؛ طول دوره نقاهت جراحی کانتوپلاستی ، به فرآیند جراحی و دیگر فاکتورها اعم از سبک زندگی و سلامت فرد بستگی دارد و در حالت کلی ، زمان ریکاوری در افراد مختلف ؛ متفاوت است ، اما تقریبا 2 تا 4 هفته طول می کشد.

توجه داشته باشید که برای رسیدن به بهبودی مناسب و کوتاه شدن دوران نقاهت ، باید با جراح خود همکاری کرده و دستورالعمل های مراقبتی پس از عمل را به درستی رعایت نمایید.

مراقبت های بعد از کانتوپلاستی

 • درد ، کبودی و تورم بعد از جراحی کانتوپلاستی ؛ طبیعی می باشد ، ولی همه این موارد در یک دوره 7 تا 10 روزه فروکش می کنند.
 • بعد از جراحی و در طول دوره نقاهت ، سعی کنید سر خود را بالا نگه داشته و تا جایی که می توانید استراحت کنید.
 • از ورزش کردن ، مالیدن ناحیه چشم یا آرایش کردن به مدت 1 هفته خودداری کنید.
 • در برخی موارد افراد متوجه تغییراتی در بینایی خود می شوند ، ولی این حالت موقتی بوده و بدون مداخلات پزشکی ؛ بینایی شما به حالت نرمال باز می گردد.
 • توصیه می شود که بیماران تا حد امکان بعد از جراحی بر روی چشم های خود فشار وارد نکنند.
 • برای مثال باید از خیره شدن به گوشی موبایل ، مطالعه یا تماشای تلویزیون خودداری نمایند.
 • به مدت 7 روز بعد از جراحی ، استفاده از لنز ممنوع است.
 • ریکاوری کامل در کانتوپلاستی ، به طور نرمال بین 2 تا 4 هفته طول می کشد.

در طول این دوره دنبال کردن دستورالعمل های پزشک و شرکت در جلسات فالوآپ بسیار حائز اهمیت است.

جراحی کانتوپلاستی

آیا کانتوپلاستی دردناک است ؟

اگر کانتوپلاستی توسط یک جراح ماهر و کارآمد انجام شود ؛ در طول جراحی ، دردی احساس نمی کنید ؛ هر چند در روزهای ابتدایی پس از عمل ، با مختصری درد روبرو خواهید بود که پزشک به منظور کنترل آن ، داروهای مسکن را برای شما تجویز می نماید.

ریکاوری بعد از کانتوپلاستی چقدر طول می کشد ؟

کانتوپلاستی که در میان عوام با اصطلاح جراحی چشم گربه ای شناخته می شود ، یک روند حداقل تهاجمی است که دوره ریکاوری چندان طولانی را به همراه ندارد.

بیمار بعد از روند این جراحی ؛ اندکی درد ، تورم و کبودی جزئی را تجربه می کند که کاملا نرمال بوده و در طول 1 تا 2 هفته اول بعد از جراحی ، نرمال می باشد.

بنابراین بیماران پس از گذشت یک هفته ، دارای شرایط ظاهری نرمال برای از سر گیری فعالیت های شغلی و حضور در محل کار خود خواهند بود.

دنبال کردن دستورالعمل های بعد از جراحی ؛ به منظور اطمینان از سپری شدن صحیح روند بهبودی و دستیابی به نتایج ایده آل ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیا بعد از کانتوپلاستی جای زخم بر جای می ماند ؟

مثل هر روند دیگری که در آن از برش استفاده می شود ، جراحی کانتوپلاستی نیز دارای سطوحی از جای زخم می باشد.

پزشک شما ، نهایت دقت و ظرافت و ابتکار را در قرار دادن برش ها در خطوط طبیعی و چین های طبیعی صورت می نماید تا جای زخم به طور کامل پنهان شود.

به علاوه ، برش های استفاده شده در طول کانتوپلاستی ؛ بی نهایت کوچک هستند و جای زخم بر جای مانده از آن ها اغلب حتی برای خود بیمار نیز غیر قابل تشخیص نمی باشد.

هزینه جراحی کانتوپلاستی چقدر است ؟

جراحی کانتوپلاستی یا اصطلاحا جراحی درشت کردن چشم یا جراحی زیبایی کشیدن چشم ؛ نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود که هزینه آن بر اساس پارامترهای مختلفی برآورد می شود و در جلسه مشاوره به بیمار ابلاغ می گردد.